Jak czyścić srebrną biżuterię?

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Naturalny blask srebrnej biżuterii to coś, za co ją kochamy i tak chętnie nosimy. Po kilku latach można jednak dostrzec gołym okiem, że ulubione, często noszone łańcuszki, kolczyki czy pierścionki utraciły swój dawny wygląd. Zobacz, jak w skuteczny i bezpieczny sposób je odświeżyć.

Paulinye prezentuje kolekcję kolczyków i biżuterii TousPaulinye prezentuje kolekcję kolczyków i biżuterii Tous
Zainspiruj się wyborem PaulinyeZainspiruj się wyborem Paulinye

fot. Paulinye

Czyszczenie biżuterii srebrnej – sposób numer 1

Jedną z najbardziej znanych i najprostszych metod jest ta wykorzystująca ocet i sodę oczyszczoną – powszechne i naturalne składniki o charakterze czyszczącym, znajdujące się w każdej kuchni. Do przygotowania mieszanki rozjaśniającej zaśniedziałe srebro potrzebne będzie pół szklanki octu oraz dwie łyżeczki sody oczyszczonej. W mieszance połączonych ze sobą składników zanurz srebrną biżuterię. Daj jej 2-3 godziny. Po tym czasie wypłucz zanurzone przedmioty pod czystą, bieżącą wodą i pozostaw do wysuszenia. Na pewno zobaczysz różnicę.

 

Czyszczenie biżuterii ze srebra – sposób numer 2

Inną domową metodą czyszczenia biżuterii ze srebra jest zanurzenie jej w misce wyłożonej folią aluminiową (błyszczącą stroną do góry, a matową stroną do miski). Następnie w osobnym naczyniu przygotowujemy roztwór. Do litra gorącej wody wsypujemy sól kuchenną (wystarczy 5 czubatych łyżek), następnie mieszamy do rozpuszczenia. Tak przygotowaną mieszaninę wlewamy do miski wyłożonej folią. Do środka wkładamy biżuterię ze srebra, którą chcemy wyczyścić. Pozostawiamy na 5-10 minut. Po tym czasie wykładamy przedmioty na ręcznik papierowy. Wycieramy do sucha przy użyciu miękkiego papieru lub ściereczki z mikrofibry do momentu, aż będzie pięknie wypolerowana. Gotowe!

 

Czyszczenie biżuterii – sposób numer 3

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja srebrna biżuteria odzyskała dawny blask, sięgnij po popularny środek WD-40. Jego skład umożliwia pozbycie się brudu, tłuszczu czy zaśniedzeń w sposób nieinwazyjny dla samego srebra. Ten łatwo dostępny produkt możesz wykorzystać w następującej formie: do foliowego jednorazowego woreczka włóż biżuterię, którą chcesz poddać czyszczeniu. Następnie spryskaj za pomocą WD-40 przedmioty. Rozetrzyj dokładnie na powierzchni srebra substancję. Po chwili wysyp z woreczka przedmioty i przy użyciu miękkiej ściereczki z mikrofibry dokładnie zetrzyj wszelkie zanieczyszczenia. Wypoleruj aż do uzyskania idealnie czystej powierzchni.

 

Czyszczenie biżuterii srebrnej – sposób numer 4

Kolejną metodą jest stworzenie pasty na bazie płynu do mycia naczyń (najlepiej bez amoniaki i fosforanu) i sody oczyszczonej. Proporcja 1:1 umożliwi uzyskanie odpowiedniej konsystencji, która nie będzie spływać z biżuterii i pozwoli staranniej ją doczyścić. Gdyby pasta okazała się jednak za rzadka, zawsze można dosypać do niej odrobinę sody. Pastę zaaplikuj bezpośrednio na biżuterię i za pomocą szczoteczki do zębów (o miękkim włosiu, które nie porysuje powierzchni) wypoleruj przedmioty. Wypłucz resztkę pasty pod bieżącą wodą. Następnie osusz za pomocą miękkiego ręcznika papierowego bądź ściereczki. Prawda, że widać różnicę?

 

Czyszczenie biżuterii srebrnej – sposób numer 5

Ostatnią domową metodą, która przywróci pierwotny połysk srebrnej biżuterii jest przetarcie jej ściereczką nasączoną sokiem z cytryny. To ekologiczna metoda, na dodatek bardzo prosta i szybka. Warto przy tym pamiętać, aby nie zostawiać biżuterii w płynie na dłużej, gdyż może spowodować to pojawienie się miejscowych przebarwień, a w przypadku cyrkonii ich zmatowienie.